W 1954 roku ówczesny opat dr Stanisław Kiełtyka, chcąc ocalić zbiory sztuki sakralnej, a także eksponaty zbierane od okolicznej ludności, założył muzeum, które pierwotnie znajdowało się w pomieszczeniach klasztornych. W roku 1966 uporządkowano zbiory i podzielono je na dwa działy: militaria i sztuka sakralna. W 1984 r. zgodnie z decyzją opata dr. Huberta Kostrzańskiego przeniesiono eksponaty z klasztoru do wyremontowanego dawnego spichlerza.

Eksponaty rozmieszczono w trzech salach. Miłośników militariów zachwycić mogą bogate zbiory broni palnej i siecznej, które znajdują się w sali zbrojowej. Są tu też zbiory numizmatyczne, starodruki, naczynia i szaty liturgiczne z XVII i XVIII wieku. Unikatem, a zarazem najcenniejszą pamiątką, jest XIX-wieczna kopia mapy świata, powstałej w XIII wieku w Ebstorfer - jedyny egzemplarz w Polsce. Osobnym działem są zbiory obrazujące kulturę materialną i folklor okolic Szczyrzyca. Niewielka ekspozycja poświęcona jest również wybitnemu uczniowi czteroklasowej szkoły ludowej (funkcjonującej w XIX w.), pisarzowi - Władysławowi Orkanowi. Odrębna ekspozycja w muzeum dotyczy browaru cysterskiego, gdzie zgromadzono m.in. unikalną kolekcję etykiet szczyrzyckiego piwa oraz inne przedmioty, używane przy jego produkcji.

Godziny otwarcia:
Dni powszednie:
od 9.00 do 11.00 i od 14.00 do 17.00
Niedziele i święta:
od 13.00 do 17.00

Aktualności

ZAPROSZENIE

16.11.2023

Na wykład ks. profesora Krzysztofa KOŚCIELNIAKA wykładowcę akademickiego kontynuującego cykl wykładów w tematyce „Islam a Chrześcijaństwo – Historia i Teraźniejszość"

CZYTAJ WIĘCEJ