Co roku w Gminie Jodłownik organizowane są liczne imprezy kulturalne. Prowadzona jest działalność w zakresie kultury i sztuki, sportu i rekreacji. Organizowane są imprezy estradowe, koncerty muzyczne, wystawy, konkursy oraz plenerowe imprezy masowe.

MAJ
Krajowa Wystawa Czerwonego Bydła Polskiego - „Błonia Szczyrzyckie” przy Opactwie OO. Cystersów. Jedyna w Polsce wystawa skupiona wyłącznie na tej rasie połączona z konkursem w kilku kategoriach.

CZERWIEC
Święto Pieśni Tańca i Muzyki Ludowej - Amfi teatr Ziemi Szczyrzyckiej w Pogorzanach. Celem tej imprezy jest ochrona najcenniejszych tradycji folkloru Małopolski, zaszczepienie szacunku i umiłowania kultury ludowej. Festiwal ten jest przeglądem, na który organizatorzy zapraszają dziecięce i młodzieżowe zespoły oraz grupy regionalne województwa małopolskiego. Gościnnie występują zespoły zagraniczne np. ze Słowacji, Serbii i Chorwacji.

LIPIEC
Dzień Ziemi Szczyrzyckiej - Amfi teatr Ziemi Szczyrzyckiej w Pogorzanach. Na estradzie prezentują się zespoły regionalne, wokalne, wokalnoinstrumentalne, taneczne i grupy kabaretowe. Koncertują też uczniowie szkół muzycznych. W trakcie imprezy odbywa się również degustacja tradycyjnych potraw regionalnych, takich jak kołacze, smalec, chleb. Dodatkową atrakcję stanowi wesołe miasteczko dla dzieci.

SIERPIEŃ
Dożynki - Święto Owocobrania z Jarmarkiem Cysterskim oraz targami Tradycyjnej i Regionalnej Żywności – „Błonia Szczyrzyckie” przy Opactwie OO. Cystersów. Co roku impreza zaczyna się uroczystą, odpustowo-dożynkową mszą świętą, zwykle przewidziany jest program dla dzieci, występ kabaretu, koncert zespołu, pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna. Można skosztować tradycyjnych wyrobów, regionalnych potraw, przygotowanych przez Koła Gospodyń oraz wystawców z terenu Dożynki - Stoiska z regionalną żywnością Małopolski. Harvest Festival - Stands with regional food

PRZEZ CAŁY ROK
W wyremontowanych obiektach, wchodzących w skład zabudowań starego zabytkowego cysterskiego browaru, w Gościńcu św. Benedykta, znajduje się wielka sala koncertowa z pięknymi organami. Odbywają się tam koncerty. Organizatorem imprez jest m.in. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Szczyrzyckiej Doliny Stradomki i Grodziska. Oprócz tego przez cały sezon letni, w niedziele, na wolnym powietrzu w miejscowym amfi teatrze w Pogorzanach odbywają się festyny ludowe. Gościniec św. Benedykta i Stary browar w Szczyrzycu / St. Benedict’s House and Old Brewery in Szczyrzyc

 

Aktualności

ZAPROSZENIE

27.05.2024

Na wykład ks. profesora Krzysztofa KOŚCIELNIAKA wykładowcę akademickiego kontynuującego cykl wykładów w tematyce „Islam a Chrześcijaństwo – Historia i Teraźniejszość"

CZYTA J WIĘCEJ