W słowie magia kryją się zazwyczaj jakieś nadprzyrodzone zjawiska. Często jednak są to miejsca na pozór zwyczajne, a mimo to niepowtarzalne. Jest ich w Gminie Jodłownik przynajmniej kilka.
„Klasztorne zakamarki”
Na terenie Opactwa znajduje się park, liczne zadrzewienia i aleje starych drzew (głównie lipy, klony i dęby). Przepięknym miejscem zwłaszcza jesienią jest alejka klonowa, na końcu której znajdują się: boisko sportowe, stawy, mury okalające ogród i zabudowania klasztorne. W ogrodzie cysterskim można zobaczyć replikę kapliczki spod Kamienia Diabelskiego, stacje różańcowe oraz stylowe arkady ze stacjami Męki Pańskiej.
Kamień Diabelski
Trzy kilometry od Klasztoru w Szczyrzycu, przy drodze prowadzącej w kierunku Krakowa, u podnóża południowych stoków szczytu Grodzisko, znajduje się Kamień Diabelski, nieodłącznie związany ze Szczyrzycem, jak wskazuje na to legenda. Według niej, kamieniem tym diabeł chciał zburzyć Klasztor Cystersów w Szczyrzycu, upuścił go jednak 3 km od celu na dźwięk dzwonu z klasztornego kościoła czy też na dźwięk piania koguta – jak mówi inna wersja legendy. Pięć kulistych zagłębień na wschodniej ścianie skały to podobno ślady diabelskich pazurów. W pobliżu Kamienia Diabelskiego, po jego zachodniej stronie, stoi duży drewniany krzyż postawiony w 80-tą rocznicę „Cudu nad Wisłą”, a po wschodniej stronie znajduje się pustelnia pod wezwaniem św. Benedykta, którą odwiedza wielu pielgrzymów i podróżnych. Do niedawna była ona zamieszkała przez pustelnika.
Strzelnica na Kostrzy
W 1947 roku powstało koło łowieckie „Szarak”, liczące obecnie 45 członków. Gospodarkę łowiecką prowadzi głównie na terenie gminy Jodłownik, ale obejmuje także gminy: Dobra, Tymbark, Limanowa. W malowniczej wsi Kostrza nieopodal Jodłownika (4 km) stoi strzelnica, przy której co roku organizowane są przez koło łowieckie „Szarak” zawody dla myśliwych. Może w nich uczestniczyć każdy zainteresowany. W maju odbywają się „Zawody koła”, w czerwcu „Eliminacje o puchar Wójta Gminy”, natomiast zawsze w pierwszą niedzielę po 22 lipca „Zawody o puchar Kolarczyków”, kończące się poczęstunkiem i biesiadą.
Wioska Indiańska
Na czarnym szlaku, pomiędzy klasztorem OO. Cystersów a Kamieniem Diabelskim, znajduje się Wioska Indiańska funkcjonująca sezonowo, jako skansen związany z kulturą materialną Indian Ameryki Północnej. Obiekt usytuowany jest pośród malowniczych plenerów, w starym beskidzkim, ekologicznym sadzie. Działalność skansenu umieszczana jest nie tylko w ogólnopolskiej ofercie Biur Turystycznych, ale również w wielu czołowych mapach i przewodnikach, m.in. w popularnym informatorze turystycznym Pascal Travel Club. Działająca od 2003 roku, szczyrzycka Wioska Indiańska otrzymała wiele podziękowań, nagród i wyróżnień. Wśród nich: I i II miejsce na Międzynarodowym Krakowskim Salonie Turystycznym, II miejsce w ogólnopolskim konkursie na najciekawsze miejsce eventowe.
Działalność wioski opisana została w europejskim programie Corason, jako przykład innowacyjnego wykorzystania walorów krajobrazowych obszarów wiejskich i nowej formy pozarolniczej działalności gospodarczej. Szczegóły na www.wioskaindianska.pl
Gospodarstwo Agroturystyczne Koziarnia
Położone jest we wsi Pogorzany k/Szczyrzyca, u podnóża góry Ciecień w Beskidzie Wyspowym. „Koziarnia” to gospodarstwo agroturystyczne specjalizujące się w uprawie winorośli i produkcji win. Dysponuje sporą piwnicą z winami i organizuje wieczory winiarskie, a także wytwarza własne sery dojrzewające z mleka krowiego i koziego oraz własne wędliny dojrzewające, wędzone w przydomowej wędzarni. Gospodyni prowadzi tradycyjną kuchnię urozmaicając jadłospis potrawami z różnych stron świata. Do przygotowania potraw używa produktów z pobliskich gospodarstw ekologicznych, a także warzyw i ziół z własnego ogrodu i produktów wytworzonych w gospodarstwie. Odbywają się tam warsztaty pieczenia chleba i podpłomyków w tradycyjnym piecu chlebowym, do których podawane jest świeżo zrobione masło. Gospodarstwo zdobyło I miejsce w konkursie na najatrakcyjniejszy obiekt agroturystyczny w powiecie limanowskim w 2007 i 2012 r.
Pracownia rzeźbiarska „W Górkach”
Pracownia rzeźbiarska Elżbiety i Piotra Zbrożków położona jest w malowniczej wsi Szyk. Artyści zainspirowani otaczającym krajobrazem wykorzystują w swoich pracach materiały nie tylko tradycyjne, ale również te znajdujące się w zasięgu ręki: drewno, kamień, włókna roślinne, papier itp. W pracowni powstają rzeźby sakralne, tablice pamiątkowe, medale. Prowadzone są warsztaty plastyczne z ceramiki, rzeźby, tkaniny, rysunku i innych dziedzin dla różnych grup wiekowych. Oprócz tego znajduje się tam gospodarstwo agroturystyczne „Czarownia w Górkach”, które jest wpisane w szlak „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”, stąd oprócz działań plastycznych prowadzone są tam również zajęcia o tematyce zielarskiej i przyrodniczej. Szczegóły na www.milydom.prv.pl