Są „niemymi świadkami” dawnej przeszłości naszej ziemi i dowodem, że nasze strony były niegdyś gniazdem wybitnych rodów w Polsce.

Dwór Romerów w Jodłowniku
W odległości 4 km od Szczyrzyca, w Jodłowniku znajdował się przepiękny dwór, który rozebrano (zburzono) w latach 60-tych XX wieku. Był to typowo polski, charakterystyczny, drewniano-murowany dwór z II połowy XVII wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie obszerne zabudowania gospodarcze, a w parku podworskim piękny drzewostan oraz niewielki staw.

Dwór we Mstowie
Została po nim tylko legenda. Niedaleko dawnego dworu stoi kapliczka, w której podobno nieraz w księżycową noc rozlegają się dźwięki fujarki, co wiąże się z miejscową legendą mówiącą o śmiałku, który grając na tym instrumencie, wyprowadził węże z dworu.

Dwór w XIX-wiecznym parku w Słupi
W odległości 7 km od Jodłownika, za miejscowością Krasne- Lasocice, w XIX-wiecznym parku z interesującymi starymi drzewami (z których najstarsze liczą ok. 200 lat) stoi niedawno odbudowany dwór. Pochodzi on z przełomu XVIII i XIX wieku. Obecnie stanowi własność Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dworek w Szyku
Podobnie jak dwór w Jodłowniku, uległ zagładzie w latach 50-tych ubiegłego wieku. Charakteryzował się on tym, że pod wspólnym dachem znajdowała się także część gospodarcza. Dworek ten miał ganek wsparty na czterech drewnianych kolumnach. Ponadto istniał tu legendarny zameczek, którego fundamenty z piwnicami mają się znajdować w pobliżu kościoła.

Aktualności

ZAPROSZENIE

27.05.2024

Na wykład ks. profesora Krzysztofa KOŚCIELNIAKA wykładowcę akademickiego kontynuującego cykl wykładów w tematyce „Islam a Chrześcijaństwo – Historia i Teraźniejszość"

CZYTA J WIĘCEJ