Szyk
Pierwsze wzmianki o tej wiosce oddalonej 8 km od Jodłownika, pochodzą z I dekady XIII w. W jej centrum stoi drewniany, kryty gontem kościół p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Barbary Męczennicy, który prawdopodobnie powstał w pierwszej połowie XVI w., a przebudowany w pierwszej połowie XVII w. Wewnątrz podziwiać można namalowany na deskach lipowych obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (datowany na lata 1520-1530), który zajmuje ważne miejsce w kręgu zabytków małopolskiego malarstwa gotycko-renesansowego.

Jodłownik
W odległości 4 km od Szczyrzyca, w centrum wsi zachował się zabytkowy drewniany kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1585 roku, zbudowany w tradycji gotyckiej. We wnętrzu tej świątyni największą uwagę przyciąga ołtarz główny wraz z obrazem Ofi arowania Najświętszej Maryi Panny, obok posągi świętych. Można w nim zobaczyć również rokokową polichromię z 1764 roku, przedstawiającą medaliony z popiersiami świętych, związanych z historią zakonu dominikańskiego oraz ołtarze boczne późnobarokowe: Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W przedsionku kościoła warto obejrzeć portret fundatora kościoła Przecława Niewiarowskiego (z 1600 roku) oraz kilka barokowych obrazów.

Wilkowisko
Zabytkowy kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej wzniesiono w latach 1923-1927 na miejscu poprzednich, niszczonych za każdym razem przez pożary. Wewnątrz znajdują się pojedyncze elementy wyposażenia z poprzednich świątyń: cenny krucyfiks z XV w., obraz Matki Boskiej Dobrej Opieki z przedstawieniem króla z orszakiem (pocz. XVIII w.). Na wieży – dwa dzwony z XVI i XVII w. Naprzeciw kościoła – plebania z XIX w. zbudowana w stylu małopolskiego dworku. Na wzniesieniu „Dział”, górującym nad wsią, stoi wysoki kamienny krzyż wystawiony w 1950r., konserwowany w latach 1975 i 2000. Powstał na pamiątkę 1000-lecia Chrztu Polski, z inicjatywy ks. proboszcza Jana Rozembarskiego. Z tego miejsca rozciąga się wspaniała panorama.

Pobliskie kościoły drewniane:
w Dobrej, Gruszowie, Raciechowicach, Skrzydlnej, Przydrożna kapliczka w miejscowości Słupia.

Aktualności

ZAPROSZENIE

16.11.2023

Na wykład ks. profesora Krzysztofa KOŚCIELNIAKA wykładowcę akademickiego kontynuującego cykl wykładów w tematyce „Islam a Chrześcijaństwo – Historia i Teraźniejszość"

CZYTAJ WIĘCEJ