Klasztor Cystersów został założony w 1243 roku. Wyróżniającym się obiektem jest murowany kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej i św. Stanisława Biskupa z pierwszej połowy XVII wieku, zbudowany na planie krzyża, w stylu gotyckim, później kilkakrotnie przebudowywany. Wewnątrz znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (pochodzący ze szkoły włoskiej, namalowany w XVI wieku, koronowany dwukrotnie: w 1939 r. koronami biskupimi, a w 1984 r. – papieskimi), która od lat opiekuje się swoimi mnichami oraz wszystkimi ludźmi przybywającymi, by prosić i dziękować za łaskę i opiekę. Cennymi przedmiotami o wartości historycznej są: krucyfi ks z XV wieku i kamienna kropielnica z XVI wieku.

W skład zespołu klasztornego wchodzi ponadto zabytkowy spichlerz murowany z XVII w., z obszerną sienią ze sklepieniem kolebkowym oraz z pięknym kamiennym portalem, ozdobionym herbem Korczak.

 

Aktualności

ZAPROSZENIE

16.11.2023

Na wykład ks. profesora Krzysztofa KOŚCIELNIAKA wykładowcę akademickiego kontynuującego cykl wykładów w tematyce „Islam a Chrześcijaństwo – Historia i Teraźniejszość"

CZYTAJ WIĘCEJ